Keresés ebben a blogban

2011. május 22., vasárnap

Görögország ízei

A magyar konyha hagyományos fogásain nőttem fel. Nincs is velük most sem bajom, azonban néha jólesik valami új, valami más. Ennek köszönhető, hogy első tengerparti nyaralásunk kitörölhetetlen nyomot hagyott az én kis boszorkánykonyhámban: repertoáromba bekerült a muszaka. Hazaérkezésünk után azonnal elkezdtem kajtatni a recept után. Sokféle variációt találtam, talán ez az, ami leginkább hasonlít arra, amit Korfun megkóstoltam:


Muszaka

Hozzávalók:

4 db közepes padlizsán
750 gramm sertéscomb (eredeti recept szerint jobb, ha a fele bárányhús) darálva
4-5 szem paradicsom karikára vagy félkarikára szeletelve
1 fej vöröshagyma
6-8 gerezd fokhagyma
liszt (kb, 3 ek. a besamelhez + a padlizsán sütéshez)
kb. 2 evőkanál margarin
1 bögre tej
kb. 15 dkg trappista sajt
só, őrölt fekete és fehér bors
1 teáskanál bazsalikom,
1 teáskanál kakukkfű (én mindkettőből Kotányit használok, nem frisset, de azzal biztos finomabb)
1 teáskanál őrölt fahéj
olaj


A padlizsánt kb.1 cm-es karikákra vágjuk, enyhén sózzuk, fekete borssal megszórjuk mindkét oldalát, majd kevés lisztbe mártva forró olajon pirosra sütjük mindkét oldalát. Szűrőtálban lecsöpögtetjük róla a felesleges olajat. Előre szólok, hogy sokszor kell pótolni az olajat sütés közben, mert a padlizsán elég sokat felszív. Ezért is legyen első mozzanat a padlizsán sütése, hogy legyen ideje lecsöpögni.

A vöröshagymát finomra vágjuk és kevés olajon megdinszteljük. Rárakjuk a darált húst és többször átforgatjuk, hogy szépen szétmorzsolódjon. a kifehéredett, rárakjuk a zúzott fokhagymát, sózzuk, feket borssal megszórjuk, ízesítjük bazsalikommal és kakukkfűvel.Kb. 10-15 percig fedő nélkül gyakori kevergetéssel pirítjuk. Ha megpuhult és már nincs alatta víz, a tűzhelyről levesszük és a fahéjjal megszórjuk, majd elkeverjük.

A tepsibe lerakunk egy sor (1/3-ad rész) padlizsánt, majd ráterítjük a hús felét. A húsra a paradicsomkarikák fele kerül. A paradicsomkarikákat meghintjük kevés bazsalikommal és kakukkfűvel.
Ez után újabbsor padlizsán, a maradék hús és a maradék paradicsom következik megszórva a már említett fűszerekkel.


Ez után az egészet nyakon öntjük egy jó nagy adag besamellel (a margarint felolvasztjuk, rászórjuk a lisztet és rövid ideig pirítjuk - tulajdonképpen egy vajas, ill. margarinos rántást készítünk. Majd a rántást felöntjük a tejjel, simára keverjük és kevergetés közben megvárjuk, hogy besűrűsödjön. Ízesítjük sóval és kevés őrölt fehér borssal.) 
A tetejére rászórjuk a reszelt sajtot, majd kb. 200 fokon addig sütjük, amíg a sajt rápirul a tetejére.

Friss, ropogós fehér kenyérrel a legfinomabb.


JÓ ÉTVÁGYAT KÍVÁNOK!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése